Kuzu pirzola, kuzunun en lezzetli yeri olan sırt kısmından elde edilmekte, doğru pişirerek daha lezzetli, pamuk gibi yumuşak hale getirmekse sizin elinizde. Bunun için eti doğru şekilde marine etmek çok önemli. Marine olmuş eti doğru tavada ve ısıda yeterli sürede pişirmekse işin başka bir boyutu. Döküm tava bu iş için çok uygun. Döküm tavanız yoksa teflon veya seramik tavada işinizi görür elbette. Öncelikle nasıl bir tava kullanıyorsanız kullanın, hangi tür et olursa olsun en önemlisi tavayı çok yüksek ısıya gelene kadar kızdırmak. Yağlanmış ve çok fazla kızmış tavada eti pişirmek gerekir. Bu şekilde pişen et suyunu içine hapseder ve bütün lezzetiyle yumuşacık kıvamda olur.

Kuzu eti marinasyonu için buraya tıklayın.

  1. Döküm tavayı ocağınızın en geniş tarafına alın ve ateşi yakın.
  2. Tavayı çok yüksek dereceye kadar kızdırın ve üzerine az miktarda sıvı yağ dökün. Kızgın tava etin suyunu salmasını engeller.
  3. Etin marinasyon esnasında üzerinde kalan suyunu ve kalıntılarını temizleyerek tavanıza yerleştirin.
  4. Kuzu pirzolaları tercihinize göre pişirin. Ortalama tek taraf 2-3 dakikada pişer.
  5. Bir tarafını pişirdikten sonra diğer tarafını çevirin ve aynı sürede pişirmeye devam edin.
  6. Pişen kuzu pirzolaları servis edeceğiniz tabağa alın ve yemeye başlamadan 5 dakika dinlendirin. Bu şekilde dinlendirmek eti daha sulu hale getirecektir.
  7. Servis esnasında dilerseniz tuzunu ve baharatlarını ekleyin. Pişirme esnasında ete tuz atmayın çünkü tuz etinizi sertleştirecektir.

Afiyet olsun.