Marinasyon yani et terbiyesi, özetle etinizi pişirmeden önce çeşitli soslarda bekleterek, daha lezzetli ve yumuşak hale getirmek için yapılan işlemdir. Bir nevi ön pişirme de diyebiliriz bu işleme.


img_4341Marinasyon genellikle ızgara etler için kullanılan ve pişirme esnasında etin kurumasını önleyen bir tekniktir. Her etin yumuşaklığı farklı olabileceği için marinasyon işleminde etin ihtiyacına ve damak tadınıza göre bir seçim yapmanız gerekir.
Marinasyon işleminde mutlaka kullanılması gereken, olmazsa olmaz malzemeler bulunuyor. Örneğin etin yumuşamasını sağlayan ve ön pişirme dediğimiz süreci gerçekleştiren; süt, soğan suyu, sirke, şarap ve yoğurt gibi asitli malzemeler… Etin hava ile temasını kesecek olan yağ da marinasyon işlemindeki bir diğer önemli malzeme. Ayrıca etinize lezzet ve aroma katacak olan otlar ve baharatlar da bu işlemin başrol oyuncuları arasında bulunuyor. Kuru kekik, taze kekik, karabiber, pul biber, kimyon, biberiye en çok kullanılan baharatlardandır.

Bugün kuzu eti marinasyonuna bir örnek vermek istiyorum. Çok basit malzemelerden oluşan bu tarifi siz de deneyin ve aradaki farkı görün istedim.

Malzemeler şöyle

1 kilo kuzu pirzola

1 iri soğanın suyu

3 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı kekik

1 çay kaşığı iri çekilmiş karabiber

2 tane defne yaprağı

1 çay bardağı zeytinyağı

Kuzu pirzolaları derin bir kaba alın, zeytinyağı hariç bütün malzemeleri ete bulayın ve en son zeytinyağını ekleyip üzerini kapatın ve dolapta en az 2 saat en çok 12 saat bekletin.

Marine olmuş kuzu pirzolalar oda sıcaklığına geldiğinde kuzu etiniz pişmeye hazır.